Jakub Kluziński: dlaczego kocham Radom? Blog założyciela i prezesa Stowarzyszenia Kocham Radom oraz Stowarzyszenia Radomian w WarszawieAdd to Technorati Favorites


Blog > Komentarze do wpisu

Jak promują się inne miasta? - cz.3

Temat promocji miast poruszałem już dwukrotnie przed wakacjami ("Jak promują się inne miasta?..." i "Jeszcze kilka przykładów promocji"). Ponieważ billboardy obfitują jednak w kolejne ciekawe kreacje, postanowiłem wrócić do tematu i pokazać kilka interesujących przykładów z ostatnich tygodni, jakie udało mi się wypatrzyć przy okazji moich licznych podróży. Temat tym bardziej aktualny, zważywszy że i władze Radomia zapowiedziały starania o bardziej profesjonalną promocję naszego miasta opartą na strategię marki. Co z tego będzie, zobaczymy. Do tematu będzie zapewne okazja wrócić w niedalekiej przyszłości, gdy pojawi się wniosek do Rady Miejskiej o przeznaczenie na to stosownych funduszy.

Na 150 billboardach w całym kraju w połowie sierpnia pojawiła się na przykład reklama Kielc. Jest to nagroda, jaką Kielce otrzymały na II Festiwalu Promocji Miast i Regionów za projekt internetowej telewizji www.itv.kielce.eu. Nagrodą była właśnie kampania billboardowa. I choć projekt plakatu nie jest moim zdaniem zbyt szczęśliwy (twórca miał zapewne na celu pokazanie wielu różnych skojarzeń z Kielcami - od zlotów harcerskich, poprzez sport i kulturę do kultury alternatywnej - co jakoś w sumie do mnie nie przemawia), to jak mówi przysłowie: darowanemu koniowi się w zęby nie patrzy. Kielce w ogóle póki co nie mają wiele szczęścia do kampanii zewnętrznych - warto wspomnieć kampanię bodaj z ubiegłego roku pod powalającym hasłem: "Nie martw się, jesteś w Kielcach" (mającej nawet swoją wersję angielską: "Don't worry, you are in Kielce!"). :)

Jednak rekordzistą ostatnich dni jest bezapelacyjnie Kraków, który promuje się na wiele różnych sposobów: poprzez instytucje kultury (Filharmonia, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Krakowa) oraz poprzez mniejsze i większe wydarzenia kulturalne (festiwal filmowy Off Camera, festiwal Sacrum Profanum, rocznica Victorii Wiedeńskiej itp.).

Kraków zaprasza m.in. na obchody rocznicy Victorii Wiedeńskiej, na festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" oraz do krakowskiej Filharmonii oraz do Muzeum Narodowego.

Ciekawym przykładem promocji są billboardy I Festiwalu Kina Niezależnego Off Camara, które występują w trzech różnych wersjach.

Kraków to miejsce dużych imprez. Taką jest festiwal "Sacrum - Profanum", który we wrześniu odbędzie się po raz 6. Gwiazdą festiwalu będzie niemiecka grupa Kraftwerk.

Krakowowi tylko nieznacznie w liczbie jesiennych imprez ustępuje Łódź, która zaprasza obecnie na Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Również, podobnie jak w przypadku krakowskiego festiwalu filmowego, plakty łódzkiego festiwalu występują w kilku wersjach.

Po wakacyjnej przerwie kampanię promocyjną kontynuuje Lublin, kandydujący - podobnie jak Łódź - do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (więcej billboardów Lublina prezentowałem w pierwszym tekście na temat promocji miast http://kluzinski.blox.pl/2008/06/Jak-promuja-sie-inne-miasta-czyli-my-i-tak-wiemy.html).

Letnia kampania Gdyni była imponująca (prezentowałem billboardy m.in. z Anią Przybylską w poprzednim wpisie na ten temat http://kluzinski.blox.pl/2008/06/Jeszcze-kilka-przykladow-promocji-miast.html). Teraz chciałem pokazać jeszcze kilka.

Wrocław jesienią zaprasz na 43. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans.

Wakacje to czas muzycznych festiwali. Po latach przerwy dawną świetność próbuje odzyskać Jarocin (miasto reklamuje się bardzo fajnym hasłem: "Tu wszystko gra").

Z kolei Mysłowice - niezbyt duże, przemysłowe miasto na Śląsku - za sprawą grupy Myslovitz oraz jej lidera Artura Rojka, który wymyślił i stworzył Off Festival - staje się coraz bardziej znane na alternatywnej muzycznej scenie Polski.

Jeszcze dwa śląskie miasta: Ruda Śląska oraz Siemianowice Śląskie.

Przystań w Ustce. Proste i bezpretensjonalne :)

wtorek, 02 września 2008, jdk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: kuba, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/04/16 23:25:59
Wy w tym Radomiu to macie jakiś kompleks jeśli chodzi o Kielce :)