Jakub Kluziński: dlaczego kocham Radom? Blog założyciela i prezesa Stowarzyszenia Kocham Radom oraz Stowarzyszenia Radomian w WarszawieAdd to Technorati Favorites


Blog > Komentarze do wpisu

Apel przeciwko likwidacji Orkiestry Garnizonowej w Radomiu


Orkiestra Garnizonowa w Radomiu
(fot. K. Falkiewicz / Agencja Gazeta)

Działająca od niemal 60 lat radomska Orkiestra Garnizonowa ma zostać rozwiązana. Decyzję taką podjął Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich. Sprawa ta, jak niewiele w ostatnich latach, zbulwersowała i zmobilizowała radomian. Protesty w sprawie likwidacji orkiestry skierowały na ręce ministra Klicha nie tylko oficjalne władze miasta, radni i parlamentarzyści, ale również liczne radomskie organizacje oraz tysiące radomian.

Komitet Obywatelski w sprawie obrony orkiestry powołała znana radomska bajkopisarka Pani Janina Dłuska. Do dzisiaj zebrała ona przeszło 1700 podpisów pod apelem przeciwko likwidacji Orkiestry. Podpisy zbierane były m.in. na deptaku obok fontann przy placu Konstytucji.

Z apelem do radnych i parlamentarzystów oraz na forum internetowym Gazety Wyborczej w Radomiu wystąpił radny Jakub Kowalski.

Apel podpisany przez cały trzyosobowy zarząd wysłało również Stowarzyszenie Kocham Radom.

Oficjalnie podawanym powodem likwidacji orkiestry są oszczędności oraz bliskość garnizonu i orkiestry w Dęblinie. Podobny los jak orkierstry w Radomiu ma spotkać jedynie orkiestrę w Toruniu, której rolę ma przejąć orkiestra w nieodległej Bydgoszczy.

Wydaje się, że oszczędności z tytułu likwidacji orkiestry będą śladowe i będą przysłowiową "kroplą w morzu" potrzeb wojska. Z kolei jeśli chodzi o Radom, ewentualna strata kolejnej ważnej i miasto oraz kulturotwórczej instytucji, będzie szczególnie bolesna.

Dlatego ogromnie cieszy mobilizacja i determinacja społeczności Radomia przeciwko kolejnym niezrozumiałym i krzywdzącym decyzjom podejmowanym na szczeblu centralnym.

Chcących podpisać apel zachęcamy do jego wysłania drogą elektroniczną bądź tradycyjnym listem na ręce Ministra Obrony Narodowej (email: adiutantura@mon.gov.pl lub adres Minister Obrony Narodowej, ul. Klonowa 1, 00-909 Warszawa).

Kilka słów o historii Orkiestry Garnizonowej w Radomiu (ze strony www.wojsko-polskie.pl):

ORKIESTRA GARNIZONOWA SIŁ POWIETRZNYCH W RADOMIU

Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych powstała w 1952 r. przy Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Od początku związana jest z ziemią radomską i Wojskami Lotniczymi. Orkiestra występowała na terenie całego kraju i poza jego granicami. Uświetniała uroczystości państwowe, patriotyczne i religijne. Brała udział w defiladach wojskowych, paradach i pokazach musztry paradnej. Uczestniczyła także w wielu przeglądach i festiwalach. Do najważniejszych należy występ w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Wojskowych w Świeradowie Zdroju. Orkiestra brała także udział w Festiwalach Orkiestr Wojskowych Wojsk Lotniczych, gdzie kilkakrotnie zajmowała pierwsze miejsce.Zespół występował także poza granicami kraju. W 1999 r. uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Kaiserslautern oraz na Festiwalu w Oldenburgu, z którego dochód przeznaczony był na odbudowę zniszczonej szkoły w Kosowie. W 2002 r. orkiestra koncertowała także w miejscowościach Saint Truiden i Koksijde w Belgii. Kapelmistrz – kpt. Sławomir Ćwiek Tamburmajor – mł. chor. sztab. Grzegorz Gorajski Szef – st. chor. sztab. Tomasz Chwaliński

Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych
Zobacz także:
- Rozkaz to rozkaz - Orkiestry nie będzie (Gazeta Wyborcza w Radomiu) http://miasta.gazeta.pl/radom/1,35219,7248188,rozkaz_to_rozkaz___orkiestry_nie_bedzie.html
- Czy możemy obronić orkiestrę garnizonową (Echo Dnia)
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091109/POWIAT0206/506356932
- Grała i uświetniała. Likwidują (Mój Radom) http://mojradom.pl/content/view/5266/81/
- Orkiestra - spocznij! (Tygodnik 7 Dni Radom) http://www.7dni.radom.pl/szukaj/757

sobota, 21 listopada 2009, jdk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
isoxazolidine
2009/11/21 13:30:06
Orkiestra musi zostac! Radom do boju!!!
-
jdk
2009/11/27 11:36:43
No właśnie. Może już wreszcie pora skończyć z likidowaniem kolejnych instytucji i urzędów w Radomiu. Osobiście najbardziej mnie cieszy mobilizacja społeczeństwa Radomia. Oby tak częściej!