Jakub Kluziński: dlaczego kocham Radom? Blog założyciela i prezesa Stowarzyszenia Kocham Radom oraz Stowarzyszenia Radomian w WarszawieAdd to Technorati Favorites


Blog > Komentarze do wpisu

Co ma jubileusz chóru do statusu regionalnego Radomia?

Chór Akademicki Politechniki Radomskiej obchodzi właśnie 10. rocznicę istnienia. Z tej okazji w najbliższą sobotę, 16 stycznia, odbędzie się uroczysty koncert galowy oraz msza św. w radomskiej Farze. W imieniu chóru na obie te uroczystości serdecznie zapraszam. Wstęp wolny.

Przy tej okazji jednak jeden z chórzystów, Łukasz Zaborowski, przesłał mi ciekawą analizę, którą wykonano przy okazji wydawania monografii jubileuszowej. Otóż przyjrzano się miejscom pochodzenia wszystkich 150 obecnych i byłych chórzystów i naniesiono na mapę w postaci kropek. I co takiego się okazało?

Oddaję głos Łukaszowi Zaborowskiemu:

"Można to traktować jako badanie pochodzenia studentów Politechniki Radomskiej przeprowadzone na losowo wybranej 150-osobowej próbie. W takim wypadku przedmiotem interpretacji nie są pojedyncze punkty na mapie, lecz ich zagęszczenie.

Z badania płyną ciekawe wnioski:

Nawet w obecnej trudnej sytuacji Radom przyciąga studentów, to jest swoich przyszłych mieszkańców, z dość dużego obszaru. Radom jest zatem faktycznie, a tym bardziej potencjalnie - ośrodkiem o znaczeniu większym niż subregionalne.

Obszar najsilniejszego oddziaływania Radomia to aglomeracja staropolska, której bieguny stanowią Kielce i Radom (wyraźnie widoczne poprzeczne ramię aglomeracji - od Skarżyska po Ostrowiec). Granica obecnych województw mazowieckiego i świętokrzyskiego odcina Radom od jego zaplecza regionalnego.

Szerszy obszar oddziaływania Radomia to Polska południowo-wschodnia - dawny COP. Obszar ten ma bardzo niewiele wspólnego z województwem mazowieckim. A zatem kryterium przyporządkowania Radomia do obecnego województwa było raczej negatywne - odpływ mieszkańców, niźli pozytywne - przyciąganie mieszkańców. Radom został potraktowany nie jako ośrodek wzrostu - przyciągania, lecz źródło zasobów ludzkich dla Warszawy."

I oto sama mapa (oprac. Sebastian Pawłowski):

Przyznacie Państwo, że wnioski są bardzo ciekawe!

No i na koniec, odpowiadając na pytanie zawarte w tytule niniejszej notki, wydaje się oczywistym, że wpływ istnienia uczelni akademickiej i chóru ma znaczenie jeśli chodzi o rangę i znaczenie miasta. Tym bardziej więc należy walczyć o pozyskanie kolejnych instytucji ponadregionalnych - naukowych, kulturalnych, administracyjnych.

czwartek, 14 stycznia 2010, jdk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
isoxazolidine
2010/01/14 19:45:12
przeciekawe spostrzeżenie!!