Jakub Kluziński: dlaczego kocham Radom? Blog założyciela i prezesa Stowarzyszenia Kocham Radom oraz Stowarzyszenia Radomian w Warszawie



Add to Technorati Favorites


Blog > Komentarze do wpisu

Porozumienie ponad podziałami - i obchody 20-lecia samorządu lokalnego w Radomiu

W poniedziałek 25 października zostało uroczyście podpisane porozumienie czterech ugrupowań opozycyjnych wobec rządzącego w Radomiu PiS: Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Stowarzyszenia Radomianie Razem oraz Komitetu Wyborczego Wyborców "Kocham Radom" na temat wspólnego poparcia w II turze wyborów prezydenckich kandydata, który z ramienia tej czwórki znajdzie się w II turze. W imieniu wspomnianych ugrupowań deklarację podpisali kandydaci na urząd prezydenta Radomia. Z ramienia KWW Kocham Radom podpisałem więc to porozumienie ja.

Zawarcie takiego przymierza jest dowodem potrzeby i umiejętności współpracy ponad podziałami różnych i różniących się ugrupowań na lokalnej scenie samorządowej Radomia. Umiejętność współpracy pokazaliśmy przez całą 4-letnią kadencję. Natomiast brak umiejętności współpracy pokazał radomski PiS, który od początku nie był zainteresowany żadnymi merytorycznymi uwagami i propozycjami zgłaszanymi przez kogoś spoza rządzącego układu. Sam więc wyłączył się moim zdaniem z grona podmiotów, którym zależy na naszym mieście. Bo bez współpracy różnych - żeby nie rzec: wszystkich - nie da się wiele osiągnąć. Pokazuje to Radom, a z innej strony pokazują to choćby Kielce - umiejętnie od zawsze walczące o swój interes, bez względu, kto rządzi i kto zgłasza jakiś pomysł, jeśli jest dobry dla Kielc.

Dzisiaj odbyła się ponadto uroczystość z okazji 20-lecia samorządu lokalnego w Polsce i w Radomiu. Wprawdzie rocznica pierwszch wolnych wyborów minęła już w maju, jednak ze względu na tragedię pod Smoleńskiem obchody zostały przeniesione na teraz. Obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy zdjęć - Radomia obecnie i sprzed 20 lat - która została otwarta na placu przed budynkiem Urzędu Wojewódziego w Radomiu (tzw. gmach Corazziego). Wydano też okolicznościową publikację podsumowującą 5 kadencji samorządu. Okolicznościowy wykład wygłosił dr Sebastian Piątkowski z radomskiej delegatury IPN. Uroczystość odbyła się w nowym gmachu Zespołu Szkół Muzycznych, towarzyszyły jej występu młodych artystów oraz poczęstunek. Szoda trochę, że zabrakło czasu i miejsca na wystąpienia, gdyż przez te 20 lat wiele osób przewinęło się przez lokalną scenę samorządową. Może jednak termin na niespełna miesiąc przed wyborami nie sprzyjał temu, by atmosfera była odpowiednia.

Całość obrazu musiał na koniec zepsuć poseł Marek Suski, który wygłosił żenujące przemówienie wychwalające obecnego prezydenta Radomia, jako niemal najlepszego w całym 20-leciu. Przygadał też Wojciechowi Gęsiakowi, pierwszemu "wolnemu" prezydentowi w latach 1990-1994, jakoby wywodził się - jak Suski - z Porozumienia Centrum. Cóż, więcej komentował nie będę, gdyż moim zdaniem nie zasługuje to na poświęcanie temu więcej uwagi. Komentarze gości z sali, wygłaszane pod nosem, są najlepszą ilustracją tego.

wtorek, 26 października 2010, jdk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/10/26 12:56:36
cieszę się z tego porozumiena. takich ludzi jak ci z pis trzeba odsunąć od rządzenia radomiem. zanim zniszczą go zupełnie.