Jakub Kluziński: dlaczego kocham Radom? Blog założyciela i prezesa Stowarzyszenia Kocham Radom oraz Stowarzyszenia Radomian w WarszawieAdd to Technorati Favorites


Blog > Komentarze do wpisu

W Warszawie o radomskiej Piotrówce

We wtorek 28 lutego o 17:30 w Warszawie odbędzie się specjalne spotkanie poświęcone Radomiowi, a w szczególności radomskiej Piotrówce. Okazją będzie wydanie II tomu z serii "Radom. Korzenie miasta" podsumowującej kolejny etap prac archeologicznych na grodzisku będącym kolebką Radomia. Organizatorem spotkania jest Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Miasto Radom oraz Stowarzyszenie Radomian w Warszawie.

Radom Piotrówka

Po raz pierwszy prace archeologiczne na Piotrówce prowadzono w latach 60. Nie zostały one jednak wówczas dokończone. Do badania Piotrówki powrócono kilka lat temu, kiedy to Polska Akademia Nauk wspólnie z miastem rozpoczęła ponowne badania. Pierwsze relacje były entuzjastyczne. Naukowcy spodziewali się odkryć przewyższających skalą najbardziej znane wykopaliska w Biskupinie. A to za sprawą specyficznych warunków terenowych - podmokłego torfowego gruntu, który dawał nadzieję na zachowanie w dobrym stanie wielu przedmiotów. Innym powodem jest fakt, że inaczej niż w wielu miastach - rozwój Radomia następował fazowo, przy czym każda kolejna faza przenosiła się obok poprzedniej - inaczej niż w innych miastach, gdy nowe miasto nadbudowywano na starym.

Jeszcze będąc radnym, wiosną 2010 roku uczestniczyłem w specjalnej wycieczce zorganizowanej dla radnych Rady Miejskiej. Kończył się wówczas I etap prac, które już wówczas przyniosły wiele ciekawych odkryć - m.in. dotyczących studni oraz mostu łączącego grodzisko ze "stałym" lądem.

Obecne spotkanie podsumowuje kolejny etap prac.

Naukowcy z PAN podzielą się dotychczasowymi odkryciami. Z kolei przedstawiciele Radomia zaprezentują koncepcję parku kulturowego "Stary Radom".

Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat tego, co mogłoby powstać na lub w pobliżu grodziska Piotrówka i w jaki sposób mogłoby ono stać się atrakcją przyciągającą radomian i turystów.

Spotkanie odbędzie się w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52 (budynek Arsenału - wejście od Ogrodu Krasińskich). Początek o godz. 17:30.

Więcej szczegółów na stronie https://www.facebook.com/events/303933039669233/

Piotrówka w Warszawie zaproszenie

poniedziałek, 27 lutego 2012, jdk

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/04/10 13:41:11
No przynajmniej ogólna świadomość o naszym mieście się rozrasta ;) Radom, tak trzymaj! Ja w między czasie wracam do rozliczania swojego pit 38 :/.. blehhh!
-
Gość: Janusz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/07/14 11:57:42
Świetna strona, gratulacje!
-
2015/01/27 17:46:11
Informacja którą teraz napiszę może zdradzać wiele, nawet jednak spojlery samochodowe nie są tak duże jak ten spojler - ta książka jest super, zasłużona nagroda :) Gratulacje i pozdrawiam!