Jakub Kluziński: dlaczego kocham Radom? Blog założyciela i prezesa Stowarzyszenia Kocham Radom oraz Stowarzyszenia Radomian w Warszawie
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
O autorach
Zakładki:
Blog specjalny - Radom z perspektywy Northampton
Blogi radomskie
Ciekawe strony
Radomskie mediaAdd to Technorati Favorites


czwartek, 27 marca 2008
Opublikowana właśnie strategia Radomia oraz sam proces jej tworzenia jest niestety wręcz modelowym przykładem na to, jak strategii nie powinno się robić. Piszę niestety, bo minęło już półtora roku kadencji obecnych władz samorządowych, który to czas z perspektywy rozwoju miasta należy uznać za w dużej mierze zmarnowany. Bo jak można gdzieś iść, nie wiedząc, gdzie chce się dojść i po co, ani skąd się zaczyna? Można oczywiście trafić gdzieś przypadkiem, ale po co zdawać się na ślepy los, skoro można też zrobić to "z głową", tak jak robią to w wielu innych miejscach? Takim drogowskazem, "mapą drogową", dokumentem wyznaczającym cele, kierunki marszu i sposoby dojścia do celu - powinna właśnie być strategia.
niedziela, 23 marca 2008
Za sprawą kilkudniowego urlopu na kilka dni wyłączyłem się ze spraw publicznych, z czego się bardzo cieszę. Potrzebny jest od czasu do czasu taki okres oderwania, do czego już dawno nie miałem okazji. Atmosfera wielkanocna tym bardziej skłania do refleksji i spojrzenia na sprawy z dystansu. A w międzyczasie nadeszła wiosna, której co prawda ostatnimi podrygami próbuje przeszkodzić zima.
poniedziałek, 17 marca 2008
We wtorek 18 marca posiedzenie Komisji Rozwoju Rady Miejskiej w Radomiu poświęcone będzie planom przebudowy placu przed Urzędem Wojewódzkim oraz otoczenia fontann na Placu Konstytucji.
sobota, 15 marca 2008
W związku z planowaną dyskusją na temat strefy płatnego parkowania w Radomiu na najbliższej zwyczajnej sesji Rady Miejskiej, zwracam się z prośbą do czytelników mojego bloga o ewentualne uwagi na temat funkcjonowania strefy oraz ewentualne sugestie i propozycje zmian.
Gośćmi ostatniego spotkania Stowarzyszenia Radomian w Warszawie w ubiegłą środę byli panowie Adam Duszyk i Dariusz Kupisz, odpowiednio prezes i wiceprezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Okazją było wydanie specjalnego numery miesięcznika historycznego "Mówią wieki", który w całości jest poświęcony Radomiowi. To świetna promocja Radomia i kopalnia ciekawych informacji na temat naszego miasta.

piątek, 14 marca 2008
Nadal nierozstrzygnięta pozostaje sprawa lokalizacji serwisowni pociągów firmy Bombardier. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nadal sporą szansę na lokalizację tej inwestycji ma Radom. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie przyjęli stanowisko popierające ulokowanie serwisowni Bombardiera w Radomiu oraz zwracające się z apelem do władz samorządowych województwa mazowieckiego, władz Radomia i parlamentarzystów Ziemi Radomskiej, o wsparcie tych działań.

A tak miałyby wyglądać pociągi Bombardiera, które już pod koniec lata mają wyjechać na tory, między innymi na trasę Radom-Warszawa:


(foto: Archiwum Echa Dnia; echodnia.eu/radomskie)

piątek, 07 marca 2008
Andrzej Wajda skończył wczoraj 82 lata. Radomianin, jak określił go w bardzo ciekawym tekście, jaki ukazał się niedawno w radomskiej "Gazecie", Mieczysław Szewczuk, zrobił już dla naszego miasta bardzo wiele, za co należy mu się nasza ogromna wdzięczność. Być może mógłby zrobić jeszcze więcej, tylko czy chcemy i umiemy to wykorzystać?
czwartek, 06 marca 2008
Sporo jeżdżę po polskich drogach, a z konieczności szczególnie często pokonuję trasę Radom-Warszawa. Z radością obserwuję więc postępy prac na "siódemce", mimo utrudnień, jakie powodują one w tej chwili. Wiem jednak, że wyrzeczenia są konieczne, aby móc jechać kiedyś - już niedługo - drogą ekspresową z prawdziwego zdarzenia. Patrząc na natężenie ruchu na tej trasie zastanawiam się też, dlaczego tak długo musieliśmy czekać na tę inwestycję?

czwartek, 28 lutego 2008
Magistrat posłuchał dobrych rad i postanowił wykorzystać radomskiego patrona, św. Kazimierza, do promocji miasta.

Za czwartym podejściem rządzącemu w Radomiu PiSowi udało się w końcu wykonać pierwszy, ale i zdaje się nieodwracalny krok w kierunku wprowadzenia „podatku deszczowego” w naszym mieście. Czy warto było? Moim zdaniem nie. Na dodatek styl i forma, jakie towarzyszyły temu od przeszło trzech miesięcy, budzą niesmak i zażenowanie. Nie po raz pierwszy zresztą. Nie tak moim zdaniem powinno się wprowadzać ważne dla miasta i jego mieszkańców rozwiązania.