Jakub Kluziński: dlaczego kocham Radom? Blog założyciela i prezesa Stowarzyszenia Kocham Radom oraz Stowarzyszenia Radomian w Warszawie
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
O autorach
Zakładki:
Blog specjalny - Radom z perspektywy Northampton
Blogi radomskie
Ciekawe strony
Radomskie mediaAdd to Technorati Favorites


Kategorie: Wszystkie | Kocham Radom | Przemyślenia ogólne | Rada miejska | Radomianie w Warszawie | Różne takie | Start!
RSS

Radomianie w Warszawie

niedziela, 25 lipca 2010

Radomianie nie zawiedli po raz kolejny! Jak w każdej masowej imprezie biegowej w Warszawie tak i tym razem podczas jubileuszowego XX Nocnego Biegu Powstania Warszawskiego nie zabrakło radomian na trasie. Było ich w sumie kilkudziesięciu, w tym harcerze z radomskiego hufca ZHP i żołnierze z radomskiej Jednostki Wojskowej.


Pamiątkowy medal i numer startowy z XX Nocnego Biegu Powstania Warszawskiego

A bieg to jest wyjątkowy! Przede wszystkim przez swoją tematykę ale również porę i miejsce rozgrywania. Start odbył się o godzinie 20:45 spod stadionu "Polonii" a zakończył, gdy było już zupełnie ciemno. Trasa biegła ulicami śródmieścia Warszawy, gdzie podczas powstania toczyły się jedne z najcięższych walk. Wyjątkowa była też oprawa biegu. W kilku miejscach na trasie zainscenizowane zostały chwile powstania - strzały karabinów, wybuchy bomb, dźwięki samolotów i czołgów. Wzdłuż trasy rozgrywały się też sceny z powstania z udziałem harcerzy i grup rekonstrukcyjnych. Licznie zgromadzeni przechodnie oklaskami i krzykami otuchy wspierali biegnących.

Bardzo cieszy mnie rosnąca popularność tego typu imprez, gdyż nie tylko przypominają o ważnych wydarzeniach, ale wpływają pozytywnie na kondycję fizyczną naszego społeczeństwa.

Z radością przy każdej okazji zauważam również rosnącą liczbę biegów masowych w Radomiu: od Biegu Kazików, przez Bieg o Puchar Rektora Politechniki, biegi w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska biega" aż po grudniowy "Maraton Trzeźwości". Rosnąca liczba uczestników kolejnych edycji tych biegów, jak również udział radomian w licznych biegach w Warszawie i innych okolicznych miastach potwierdza, że warto iść w tym kierunku.

Mam nadzieję, że podczas któregoś z kolejnych biegów na trasie będę miał okazję spotkać posła Marka Wikińskiego, który niedawnym biegiem wokół Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, spłacając przegrany zakład, pokazał się jako amator ruchu na świeżym powietrzu.

czwartek, 24 czerwca 2010

Jeszcze tylko do końca czerwca aktywni młodzi radomianie, uczniowie bądź tegoroczni absolwenci radomskich szkół ponadgimnazjalnych mogą zgłaszać swoje kandydatury w IV edycji Stypendium Kazimierzowskiego, programu stypendialnego Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Mottem tegorocznej edycji jest hasło: "Radom - miasto wielkich ludzi". Kryteria oceny to praca autorska, w dowolnej formie, na temat związany z mottem tegorocznej edycji, dotychczasowa aktywność społeczna kandydata oraz wyniki w nauce. Laureat otrzyma stypendium w wysokości 4000 złotych (w 10 miesięcznych ratach po 400 złotych).

Szczegółowe informacje na temat warunków aplikacji, historii i o dotychczasowych absolwentach Stypendium Kazimierzowskiego można znaleźć na stronie http://www.radomianie.pl/stypendium-kazimierzowskie/ Stamtąd też można pobrać wszystkie niezbędne formularze. Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca br.

To już czwarta edycja tego wyjątkowego programu stypendialnego, wymyślonego i fundowanego przez grono radomian mieszkających i pracujących w Warszawie. Dotychczas oprócz 3 stypendiów kapituła przyznała dodatkowo 4 nagrody dla autorów najciekawszych prac.

Zwracam się w ten sposób z prośbą o przekazanie dalej informacji o stypendium osobom, które mogłyby być nim zainteresowane i spełniały warunki udziału. Ponadto, w imieniu kapituły oraz fundatorów zwracam się z prośbą do wszystkich chętnych do wsparcia funduszu stypendialnego, co umożliwi przyznawanie kolejnych stypendiów i nagród.

środa, 09 czerwca 2010

We wtorek 8 czerwca w Restauracji Pod Retmanem w Warszawie odbyło się kolejne doroczne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Radomian w Warszawie, które podsumowało mijający rok, udzielając absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia. W części dotyczącej spraw różnych i wolnych wniosków padło wiele ciekawych pomysłów i propozycji na kolejne miesiące działalności. W spotkaniu oprócz około 20 obecnych na nim radomian mieszkających, pracujących i uczących się w Warszawie, uczestniczyli również goście. Grono cżłonków Stowarzyszenia powiększyło się też o kolejne osoby i liczy już niemal 80 członków.

W minionym roku Stowarzyszenie Radomian w Warszawie, istniejące od 2006 roku, kontynuowało swoją działalność w oparciu o comiesięczne spotkania z osobami związanymi z Radomiem bądź prezentujące ciekawe i ważne wydarzenia z Radomia i Regionu. Wśród nich odbyło się bardzo ważne spotkanie poświęcone pamięci ks. Romana Kotlarza, połączone z projekcją filmu "...ksiądz musi zaprzestać..." z udziałem twórców oraz znamienitych gości, w tym byłego ministranta ks. Kotlarza, historyka prof. Jana Żaryna oraz senatora Zbigniewa Romaszewskiego. Oprócz tego na innych spotkaniach rozmawialiśmy m.in. o kolei na Ziemi Radomskiej oraz o Ziemi Świętej - z perspektywy uczestnika pielgrzymki rowerowej oraz byłego ambasadora Polski w Izraelu.

Stowarzyszenie wiele razy zabierało głos w sprawach ważnych dla miasta i regionu, wystosowując apele i wnioski, uczestnicząc w publicznych debatach i dyskusjach na temat Radomia i Ziemi Radomskiej. Wśród nich ważna podkreślenia była dyskusja na antenie Radia dla Ciebie z udziałem m.in. prof. Janusza Czapińskiego na temat wyników tzw. Diagnozy Społecznej z perspektywy mieszkańców Radomia.

Wreszcie, podobnie jak w latach poprzednich, Stowarzyszenie Radomian w Warszawie realizowało w 2009 roku swój sztandarowy projekt - Stypendium Kazimierzowskiego. Ubiegłoroczna edycja miała motto: "Radom - miasto inspiracji" i tak jak dwie poprzednie skierowana była do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Radomia, wyróżniającej się aktywnością społeczną i chęcią dalszego działania na rzecz lokalnej społeczności. W ubiegłym roku obok jednego Stypendium przyznano również dwa wyróżnienia pieniężne.

Godna zauważenia była aktywność Stowarzyszenia na polu wsparcia innych organizacji pozarządowych. Skarbnik Stowarzyszenia, Pani Ewa Rybak, prowadziła kilka warsztatów i szkoleń dla innych, nowo powstałych organizacji pozarządowych w Warszawie z zakresu rachunkowości organizacji pozarządowych. Dwoje członków zarządu Stowarzyszenia uczestniczyło też w szkoleniach dla organizacji pozarządowych. Reprezentacja Stowarzyszenia uczestniczyła z kolei w dorocznym Balu zaprzyjaźnionego z nami Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

Wśród planów na kolejne miesiące jest m.in. opracowanie i złożenie kolejnego wniosku grantowego przeznaczonego na realizację celów statutowych stowarzyszenia, pozyskanie sponsorów na działalność statutową, a także uruchomienie nowej strony internetowej. Trwa również kolejna edycja Stypendium Kazimierzowskiego. Mottem tegorocznej edycji jest: Radom - miasto wielkich ludzi. Szczegóły dotyczące warunków, jakie muszą spełnić kandydaci, znajdują się na stronie http://radomianie.pl/stypendium-kazimierzowskie/ Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca 2010r.

Wszystkich radomian pracujących, mieszkających bądź uczących się w Warszawie, zainteresowanych działalnością stowarzyszenia, budową pozytywnego wizerunku Radomia i integracją z innymi radomianami w stolicy zapraszamy do współpracy.

Więcej informacji oraz dane kontaktowe na naszej stronie: www.radomianie.pl

wtorek, 19 stycznia 2010

Prezydent Radomia po dwóch latach ponownie wybiera się do Warszawy na spotkanie z radomianami mieszkającymi, pracującymi i uczącymi się w stolicy. Spotkanie zaplanowano na jutro (środa, 20 stycznia) tak jak poprzednio, w Galerii Porczyńskich (róg pl. Bankowego i ul. Elektoralnej). W programie prezentacja o Radomiu, dyskusja, mini-recital radomianki Patrycji Kawęckiej oraz poczęstunek. Czy będzie to kolejne propagandowe spotkanie, czy też okazja do prawdziwej dyskusji na temat sytuacji i perspektyw naszego miasta w gronie "ambasadorów" Radomia, mieszkających poza Radomiem? - okaże się jutro. Początek o godzinie 19:00.

czwartek, 11 czerwca 2009

Jeszcze tylko do poniedziałku 15 czerwca można przesyłać zgłoszenia do kolejnej edycji Stypendium Kazimierzowskiego – programu stypendialnego stworzonego i prowadzonego przez Stowarzyszenie Radomian w Warszawie. To już trzecia edycja tego programu skierowanego do aktywnej i zaangażowanej społecznie młodzieży radomskich szkół ponadgimnazjalnych. Stypendium w założeniu jego pomysłodawców miało na celu dotarcie i nagrodzenie młodych osób, które interesują się sprawami swojego najbliższego otoczenia, udzielają się charytatywnie lub rozwijają swoje zainteresowania naukowe bądź sportowe, budując w ten sposób dobre imię naszego miasta.

Początkowo program był skierowany do młodzieży klas maturalnych, podejmującej decyzję o wyborze dalszego kierunku edukacji. Wiedząc, jak ważną kwestią na pierwszym roku studiów jest możliwość pokrycia choć części kosztów zakwaterowania i utrzymania, chcieliśmy, aby stypendium to mogło pomóc w podjęciu decyzji o wyborze jak najlepszej uczelni, również poza Radomiem.

Dotychczasowe dwie edycje pozwoliły wyłonić już kilka bardzo wartościowych i zaangażowanych osób. W pierwszej edycji stypendium zdobył absolwent VI L.O. im. Jana KOchanowskiego Marcin Rychlicki, społecznik działający na różnych polach, a nagrodę i wyróżnienie Szymon Jędrzejewski, laureat licznych olimpiad, studiujący obecnie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatami ubiegłorocznej edycji byli z kolei Małgorzata Piróg, uczennica Liceum Plastycznego, działająca w Parlamencie Młodzieży Miasta Radomia i zaangażowana w promocję miasta poprzez tworzenie filmów alternatywnych i współorganizację m.in. zakończonego niedawno Kameralnego Lata Filmowego, oraz Damian Maciąg, uczeń IV L.O. im. Tytusa Chałubińskiego, m.in. wolontariusz Centrum Młodzieży „Arka” oraz dziennikarz niezależnych młodzieżowych gazet.

Kto będzie laureatem tegorocznego stypendium?

Kapituła złożona ze stypendystów ubiegłych edycji, przedstawicieli Stowarzyszenia Radomian w Warszawie, fundatorów, dziennikarzy lokalnych mediów oraz przedstawicieli lokalnego życia społecznego wybierze stypendystów spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów.

Oprócz prezentacji dotychczasowych osiągnięć, kandydaci muszą przygotować pracę związaną z tematem przewodnim tegorocznej edycji, którym jest „Miasto inspiracji”.

W tym roku po raz pierwszy przyznane mogą być aż dwa stypendia, każde o wartości 3.800 złotych płatne w 10 ratach po 380 złotych miesięcznie.

Więcej informacji o Stypendium Kazimierzowskim, ubiegłorocznych stypendystach i wymogach stawianych kandydatom, a także regulamin stypendium i formularze aplikacyjne można znaleźć na stronie www.radomianie.pl/stypendium-kazimierzowskie

piątek, 24 kwietnia 2009


Spotkanie poświęcone ks. Romanowi Kotlarzowi odbędzie się 24 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie

Najbliższe spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie poświęcone jest śp. ks. Romanowi Kotlarzowi, kapłanowi prześladowanemu, bitemu i w końcu zabitemu za to, że odważył się wstawić się za radomskimi robotnikami szykanowanymi po wydarzeniach radomskiego "Czerwca '76". W programie spotkania m.in. wystawa "...ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza", projekcja filmu dokumentalnego "...i cicho ciało spocznie w grobie" z udziałem producenta filmu, Jacka Gwizdały z łódzkiego Studia Contra, oraz dyskusja z udziałem zaproszonych historyków oraz świadków i uczestników wydarzeń, którą poprowadzi Jan Żaryn. Spotkanie odbędzie się w piątek 24 kwietnia o godzinie 18:00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie.

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie www.radomianie.pl

sobota, 28 marca 2009

W niedzielę 4. Carrefour Półmaraton Warszawski. Do startu zapisała się rekordowa liczba niemal 5000 biegaczy. Tradycyjnie już, wśród nich grupa kilkudziesięciu radomian będzie rywalizować na trasie biegu, ale przy tym promować dobre imię naszego miasta. Tak jest w każdym z dużych biegów ulicznych w Warszawie: jesiennym Maratonie Warszawskim, Biegu Niepodległości rozgrywanym 11 listopada czy Biegu Kostytucji, jaki odbywa się 3 maja. Tak zapowiada się i tym razem.

Dobrze, że również Radom od kilku lat wychodzi z coraz atrakcyjniejszą ofertą do biegaczy z Radomia i z całej Polski. Rozgrywany niedawno Bieg Kazików, Bieg o Puchar Rektora Politechniki czy wreszcie grudniowy Maraton Trzeźwości coraz mocniej wpisują się w kalendarz biegowych imprez. Choć szkoda, co z przykrością muszę stwierdzić, że nie wykorzystujemy tego w pełni promocyjnie. W otrzymanym dziś w Biurze Zawodów "Kalendarzu Imprez Biegowych" na 2009 rok nie znalazłem bowiem ani jednego ze wspomnianych wyżej biegów. Szkoda zwłaszcza, że nie znalazł się tam grudniowy Maraton Trzeźwości, który - w co gorąco wierzę - odbędzie się jednak również i w tym roku, już po raz trzeci.


Start i meta tegorocznego Półmaratonu Warszawskiego wyznaczone były w okolicy placu Zamkowego


Pierwsza część trasy biegła Krakowskim Przedmieściem do ulicy Książęcej


Zapisy odbywały się w imponujących wnętrzach Centralnej Biblioteki Rolniczej


Trasa Półmaratonu Warszawskiego 2009 biegła śródmieściem wokół Wisły

środa, 25 marca 2009

Najbliższe spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie, z udziałem specjalnych gości, poświęcone będzie krajom Bliskiego Wschodu.


Spotkanie odbędzie się 25 marca o godzinie 19 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie przy ulicy Elektoralnej 12.

Gościem specjalnym będzie były Ambasador RP w Izraelu, Pan Wojciech Piekarski, a punktem wyjścia i ilustracją rozmowy będzie prezentacja zdjęć i opowiadanie o pielgrzymce rowerowej, jaką ponad dwa lata temu odbyło czterech radomian, przejeżdżając w ciągu 40 dni 4000 kilometów. O pielgrzymce opowie i zdjęciami zilustruje organizator, kierownik i uczestnik wyprawy, Pan Łukasz Zaborowski.

Po spotkaniu będzie okazja do rozmowy z autorem i nabycia albumu "Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego", jaki powstał po pielgrzymce.

Więcej o spotkaniu na stronie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie www.radomianie.pl

środa, 23 kwietnia 2008
W najbliższy czwartek, 24 kwietnia, w Restauracji "Pod Retmanem" na warszawskim Mariensztacie kolejne, bardzo uroczyste spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Spotkanie pod hasłem "Muzyka odnaleziona" poświęcone będzie tradycyjnej muzyce wiejskiej z terenu Ziemi Radomskiej. Gościem spotkania będzie prof. Andrzej Bieńkowski, malarz, etnograf i pisarz. W programie ponadto pokaz filmu "Muzykanci radomscy", nauka obera i polki prowadzona przez Stowarzyszenie Dom Tańca, zabawa taneczna przy muzyce kapeli Jana Fogta oraz inne atrakcje. Spodziewamy się ponadto licznych znamienitych gości. Swój udział zapowiedzieli m.in. parlamentarzyści Ziemi Radomskiej, ale również z terenu województwa świętokrzyskiego. Mamy nadzieję gościć osoby z Radomia, sławnych radomian mieszkających w Warszawie, ale też osoby niezwiązane z Ziemią Radomską, a pragnące poznać jej kulturę.

Zapraszamy 24 kwietnia 2008 roku od godziny 17 do Restauracji "Pod Retmanem", Warszawa, ul. Bednarska 9

wtorek, 15 kwietnia 2008
"Najlepsze przed nami" to motto drugiej edycji Stypendium Kazimierzowskiego - programu stypendialnego dla aktywnej i zaangażowanej społecznie młodzieży z Radomia, prowadzonego przez Stowarzyszenie Radomian w Warszawie. Stypendium zdobędzie osoba, która wykaże się najciekawszymi doświadczeniami w działalności dla otoczenia oraz stworzy najciekawszą pracę na temat związany z mottem przewodnim tegorocznej edycji. Na zgłoszenia kandydatów czekamy do 31 maja. Więcej informacji na stronie www.radomianie.pl/stypendium-kazimierzowskie/

 
1 , 2